Aktuálny cenník
Kde nás nájdete ?

Naše predajne nájdete v Bratislave, Ružomberku a v Košiciach:

Je ortuťový tlakomer krvi naozaj najlepší?

Ide o tradičné meradlo tlaku krvi a lekári sú naň zvyknutí. Ich výhodou je, že užívateľ si môže orientačne skontrolovať ich presnosť aj v období medzi posledným a nasledujúcim overením. Ak je tlakomer v zvislej polohe a manžeta je odpojená, hladina ortuti by mala prekrývať nulovú značku stupnice. Ak bol tlakomer predtým overovaný, ortuť nie je znečistená, pri natlakovaní nebublinkuje, tlakomer nejaví známky netesnosti a nie je v spodnom veku vytečená ortuť, tlakomer by mal byť v poriadku. Pozor, táto kontrola nenahrádza overenie v zmysle zákona o metrológii, počas ktorého sú okrem kontroly presnosti etalónovým zariadením vykonané ďalšie povinné skúšky!

Nevýhodou ortuťových tlakomerov sú pomerne vysoké nároky na údržbu. Málokto vie, že viac ako 50% ortuťových tlakomerov krvi musí byť pred periodickým overením opravovaných, inak by pri overení nevyhoveli! Medzi najčastejšie závady patrí znečistená ortuť, vytečená ortuť a netesnosť. Práve ortuť je hlavnou príčinou, že tieto tlakomery sú postupne nahrádzané inými typmi.

Európska aj naša legislatíva zakazuje uvádzať na trh nové prístroje obsahujúce ortuť, s výnimkou tých, na ktoré zatiaľ neexistuje adekvátna náhrada. Ide totiž o nebezpečný ťažký kov, ktorý má negatívne účinky na zdravie človeka a životné prostredie. Je zákerná najmä tým, že pri vytečení sa odparuje a do organizmu sa vstrebáva dýchacím systémom, často krát bez nášho vedomia. Pri vysokých koncentráciách poškodzuje obličky, pečeň, nervovú sústavu a extrémne nebezpečná je pre tehotné ženy a vývoj plodu v tele matky.

Ak sa pozrieme o 10-15 rokov naspäť, ortuťové a deformačné tlakomery krvi boli naozaj najlepšou alternatívou. Dnes nie je možné toto konštatovať, pretože vývoj meracej techniky tlaku krvi v posledných rokoch významne pokročil. Na trhu je množstvo presných, spoľahlivých a na údržbu nenáročných tlakomerov krvi, a to bez použitia ortuti.

 

Bezortuťový tlakomer krvi A&D UM-101 náhrada za ortuťový tlakomer 

 

 

 

 

 

Bezortuťový tlakomer krvi A&D UM-101 - náhrada za ortuťový tlakomer krvi

 

Bezortuťový tlakomer krvi A&D UM-101

 

- podpora životného prostredia - bez ortuti

- nová zdokonalená technológia - LCD displej

- presné výsledky - Made in Japan

- tlak 0-300 mm hg ± 3 mm hg

- pulz 30-200 tepov/minúta ±

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Máte otázku?

Pošlite nám vaše postrehy, pripomienky a nápady na nové funkcie, ktoré nám umožnia
poskytnúť vám tie najkvalitnejšie služby. Ďakujeme.

*
*
*
*Povinné polia