Aktuálny cenník
Kde nás nájdete ?

Naše predajne nájdete v Bratislave, Ružomberku a v Košiciach:

S presným tlakomerom sa vyhnete zbytočným liekom

S PRESNÝM TLAKOMEROM SA VYHNETE ZBYTOČNÝM LIEKOM

 

S presným tlakomerom sa vyhnete zbytočným liekom

Tlak krvi je jedným z hlavných ukazovateľov zdravotného stavu. Práve preto je veľmi dôležité nielen samotné meranie, ale hlavne presné meranie.  Zo štatistík autorizovaného laboratória Homola Medical sa ukázalo, že viac ako polovica krvných tlakomerov muselo byť opravených, aby merali správne. Približne 9 percent bolo úplne vyradených.   Ak máte vy alebo váš lekár takýto tlakomer, v skutočnosti nepoznáte váš tlak, z čoho môžu veľmi rýchlo vzniknúť nedorozumenia ohľadom vášho zdravotného stavu. Po teplomeroch je tlakomer druhou najvyužívanejšou zdravotnou pomôckou v domácnostiach, preto je veľmi dôležité mať doma presný tlakomer. Ochránite si tým svoje zdravie a v niektorých prípadoch sa vyhnete aj zbytočným liekom.

 

Nový nemusí byť presný

Krvné tlakomery sa v súčasnosti neuvádzajú na trh s typovým schválením a prvotným overením každého jedného, ako sme boli zvyknutí v minulosti. V EÚ sa predávajú len na základe značky zhody a Vyhlásenia o zhode s európskymi smernicami. Validovaný teda nie je každý jeden kus, ale len ich reprezentatívna vzorka. Z praxe vieme, že aj novo zakúpený tlakomer nemusí byť presný. Aký tlakomer si treba kúpiť? Odpoveď je jednoduchá. Na trh sa dostávajú tlakomery, ktoré sú kalibrované ešte predtým, ako sa dostanú do predaja. Preto pri kúpe tlakomeru nepozerajte len na funkcie a dizajn, ale aj na presnosť. Len takto máte istotu, že tlakomer, ktorý si kúpite, je presný tlakomer!

 

Jediný skontrolovaný a presný tlakomer krvi na Slovnesku

 

Hodinky k hodinárovi, tlakomer do laboratória

Lekárske tlakomery musia byť zo zákona overované raz do roka (niektoré typy každé 2 roky) pri domácich tlakomeroch táto povinnosť síce neplatí, ale keď ide o zdravie nie je priestor na omyly.  Ako zistíte, či váš tlakomer meria správne? Presnosť tlakomera sa dá zistiť jedine kalibráciou. V autorizovanom laboratóriu zistia pomocou simulátora krvného tlaku s akou chybou tlakomer meria, preveria tesnosť meracieho systému, rýchlosť poklesu tlaku pri meraní a stav používanej manžety. Ak to konštrukcia tlakomeru dovoľuje, vykonajú aj jeho nastavenie.  Po kalibrácii dostanete nálepku  a kalibračný certifikát.

 

Hodinky k hodinárovi, tlakomer do laboratória

 

Kam s domácim tlakomerom?

Tlakomery na Slovensku overujú autorizované laboratória  so simulátorom krvného tlaku. Bez tohto zariadenia nie je možné skalibrovať všetky typy tlakomerov. Ceny kalibrácie pre domáce tlakomery sa pohybujú do 15 eur.  Pre lekárov sa sú tieto ceny od 11 do 30 eur, podľa typu tlakomera.  Ak je tlakomer chybný , celková  cena závisí od rozsahu poškodenia. Hlavne pri ortuťových tlakomeroch sa často stáva, že ich oprava je drahšia ako zakúpenie nového tlakomeru.

 

Príčina vysokého, či nízkeho tlaku je často v manžete

Tak ako majú svoje veľkosti topánky a oblečenie, tak ich majú aj tlakomery, konkrétne hovoríme o manžetách.  Ak použijete nesprávnu veľkosť, celkové meranie je nepresné.  Pri väčších manžetách je nameraný tlak nižší ako skutočný. Pri menších manžetách to platí opačne. Ortuťové tlakomery predpisujú dokonca až 7 veľkostí, automatické zväčša 3. Pri kúpe tlakomerov si preverte, či k tlakomeru, ktorý si chcete zakúpiť dostanete manžety vhodných veľkostí.

 

 

metrologické laboratórium Homola Medical

0905/631192

 

Jediný skontrolovaný a presný tlakomer si môžete zaobstarať TU v eshope.

 

Máte otázku?

Pošlite nám vaše postrehy, pripomienky a nápady na nové funkcie, ktoré nám umožnia
poskytnúť vám tie najkvalitnejšie služby. Ďakujeme.

*
*
*
*Povinné polia